DroneTech posouvá laťku: oficiálně certifikovaná dronová termografie fotovoltaiky s AI

DroneTech získal jako první v ČR oficiální certifikaci pro inspekce fotovoltaických elektráren pomocí dronů a AI. Po důkladném technickém auditu a ověření přesnosti diagnostiky jsme byli nezávisle certifikováni Českou fotovoltaickou asociací ve spolupráci s VUT v Brně. Testování probíhalo na reálných elektrárnách o výkonu přes 3 MWp a zahrnovalo více než 6 500 solárních modulů. Výsledek? Potvrzená přesnost 99,6 % a nové měřítko kvality inspekcí v Česku.
DroneTech posouvá laťku: oficiálně certifikovaná dronová termografie fotovoltaiky s AI

Česká fotovoltaická asociace udělila první certifikaci pro dronové inspekce solárních elektráren s využitím AI

Certifikaci získala zlínská společnost Dronetech, která jako první u nás prošla náročným procesem nezávislého ověření své technologie pro kontrolu fotovoltaických elektráren pomocí dronů a vyhodnocovacím softwarem na bázi umělé inteligence. Nově získaný certifikát od České fotovoltaické asociace (ČFA) potvrzuje, že její systém dokáže zcela spolehlivě a přesně odhalit závady na fotovoltaických modulech i ve velkých areálech.

Firma Dronetech se dlouhodobě specializuje na inspekce solárních panelů s využitím nejmodernějších technologií. Společnost nasazuje drony vybavené termokamerami, jejichž záznamy vyhodnocují pokročilé algoritmy strojového učení, které dokáží s vysokou přesností odhalit technické závady. Právě tato vysoká míra automatizace a spoléhání se na AI ale zpočátku vyvolávala otázky.


„Díky extrémně vysoké přesnosti našeho měření jsme často slýchali: ‘Jak nám to prokážete?‘ Někteří zpochybňovali výsledky, protože s AI se v rámci fotovoltaiky ještě nesetkali a chyběla jim okamžitá verifikace technikem na místě inspekce, tedy donedávna nejpoužívanější postup při inspekcích FVE,“ vysvětluje Ing. Ondřej Staněk ze společnosti Dronetech a doplňuje: „Proto jsme se rozhodli udělat krok navíc a požádali jsme o nezávislou certifikaci a měření s cílem potvrdit, nebo vyvrátit přesnost a spolehlivost výsledků dronové inspekce s využitím AI.“

Certifikace vznikla na míru, testovalo se na dvou elektrárnách

ČFA připravila v širší spolupráci s odborníky z VUT FEKT Brno a Ústavu Fotovoltaiky a Elektromobility unikátní certifikační proces. Jeho cílem bylo důkladně prověřit celou metodiku – od snímkování přes zpracování dat až po interpretaci výsledků.


„Certifikaci pro dronovou diagnostiku jsme vytvářeli od základu. Spolu s kolegy jsme dva týdny ladili metodiku, která by odpovídala reálnému nasazení a zároveň umožnila spravedlivé hodnocení," uvádí Ing. Petr Maule, výkonný ředitel České fotovoltaické asociace (ČFA).